procura din sua pentru romania

Contactai un notar din apropierea domiciliului mamei dv. Cetenii romni care nu se afl n ar pot face procura la Consulatul Romniei din statul n care se afl sau la un notar public strin, caz n care va fi necesar i apostilarea sau, dup caz, supralegalizarea i traducerea documentului n limba romn. Pentru a afla procedura, durata si costul pentru cazul dvs. Afl detalii! Eu am cumparat un imobil de la 3 vanzatori, unul dintre ei avand o procura americana de la altul. Prin urmare, pentru a face aceast procur, mama dvs. De asemenea, putei s ne trimitei prin e-mail actele scanate, astfel nct s venii la notariat doar pentru a semna i ridica procura. In fata notarului public trebuie sa fie prezent DOAR cel ce da procura, persoana care primeste imputernicirea NU este necesar a se prezenta in fata notarului. Da, ns va trebui s prezentai originalul certificatului de cstorie. Mama mea a facut la un notar german din Nrnberg o imputernicre de vinzare a unui teren agricol care ii apartine (intabulat, etc.) Bun ziua, am nevoie de o procur special pentru depunera dosarului cu legea 118/ 1990 pentru familia Deportailor persecutai politic. Doar prezena mandatarului nu este necesar. Dac prile nu au prevzut un termen, procura nceteaz n 3 ani de la autentificare. Da, este posibil deplasarea notarului n astfel de cazuri - apelai la un birou notarial aflat n apropierea penitenciarului. Cauta taxe notariale pe google si acceseaza notariate.ro. Mandantul trebuie s fie capabil sa ncheie el nsui actul in cauza, n funcie de natura acestuia. Da, este necesar comunicarea procurii ctre partea advers avnd n vedere c prin procura judiciar v dovedii calitatea de reprezentant al mandantului dvs. Trebuie s facei procura de vnzare la serviciul consular al Ambasadei Romniei de la Washington sau la Consulatul Romniei de la New york. Procura sau delegatie. Da, va trebui s prezentai la poliie duplicatul contractului de vnzare pe care l primii la notariat i o copie a acestuia. Informaiile oferite de specialiti au o utilitate imediat i vin s rezolve probleme reale cu care orice companie se confrunt. Pot face in Moldova procura pe o persoana de incredere din Ucraina? Problema eate ca eu sun in anglia si de revelion mi le au furat toate actele , si acum vreau sa stiiu sigur trebue sa fiiu personal in romania sau mama poate sami faca buletinul , bineneles ca o sa imputernicesc. Buna seara! Buna ziua,am si eu o intrebare ce trebuie sa fac pt a avea decizia de divort eu fiind in italia. Contract de mandat. Serviciul Federal de Administrare Fiscal (Taxe i impozite americane), Ambasador al Statelor Unite ale Americii n Romnia Kathleen Kavalec, Adjunctul efului misiunii diplomatice David Muniz, Vicepreedintele Statelor Unite ale Americii, Secretarul de stat al Statelor Unite ale Americii, Consiliul Consultativ pentru Securitate n Strintate, Resurse locale pentru cetenii americani. Este gratuit! Mesaje pentru securitatea i sigurana cetenilor americani. Putei sa o facei online? 248/2005). V mulumesc pentru un eventual rspuns ! intucit dansa e studenta si in acea peroada sint exameneva multumesc. V rugm s detaliai ntrebarea pentru a v putea da un rspuns precis. n orice caz, pasajul indicat de dvs. Prin procura notarial putei mputernici o alt persoan s ncheie acte juridice n numele dvs. Da, este corect ce vi s-a comunicat. pt APIA este necesar o declaratie pe proprie raspundere in cazul in care baiatul meu nu detine acte necesare pt terenul pe care il detin pt dosarul casre urmeaza sa ajunga la ei . 21/1991 a ceteniei romne, republicat, cu modificrile i completrile ulterioare (ceteni romni prin natere), precum i a celor care prezint dovezi eliberate de ctre Direcia General de Paapoarte n care se menioneaz c sunt ceteni romni n Va mulumesc , cu mult respect. Multumesc, Buna ziua ,as avea si eu nevoie de o procura pentru elibarare de permis dupa ce mi a fost suspendat in Romania pe o perioada de 30 de zile ,mi a trecut termenul ,intrebarea mea ar fii daca se poate fara sa merg la Consulat la Haga. Doar la depunerea actelor pentru eliberare este nevoie de prezena personal a titularului paaportului. am internato la Cminul de batrini Stejarul din oseaua Bucureti - Mgurele. Va rog frumos cum trebuie sa fac procura notariala pentru a schimba certificatul de natere eu sunt in Frana i mi trebuie urgent, Bun ziua. Mai multe detalii citii n acest articol: imi trebuie o imputernicire a unei rude pentru plata in avans la un credit imobiliar. Foreign Account Tax Compliance Act / Legea conformitii fiscale a conturilor din strintate. Da, orice procur se verific la un registru electronic naional, indiferent de locul emiterii ei, n scopul prevenirii fraudelor. This material does not represent the official position of the European Union or the Romanian Government. Cu ajutorul unei procuri notariale pot s mi fac buletin in lipsa proprietarului? V mulumesc anticipat! De exemplu: vnzare-cumprare imobil, donaie, dezbatere succesiune, divor notarial etc. La sosirea la ambasad, mergei direct la intrare - nu v aezai la rndul pentru solicitanii de viz. Astept raspunsul dvs. Dac v aflai n Italia, putei face aceast procur la un Consulat al Romniei din Italia. Este obligatoriu s fie ambele persoane cnd se semneaz procura sau poate doar cel care mputerniceste. Bun ziua!Am de primit de la Primrie, 1000 roni,doresc sa stiu, cat costa o imputernicire pentru cont banca ,ca sa pot primii banii in contul nepotului? Procura este valabil trei ani conform noului Cod Civil doar dac prile nu au prevzut un termen (mai lung sau mai scurt). Sa inteleg ca exista linie la nume tata in certificatul de nastere al copilului? Bd. Plata poate fi fcut la casieria Seciei Consulare n numerar, n dolari sau lei. Buna ziua, pentru o renuntare la succesiune (mostenire) sunt 4 frati pe teritotiul Belgiei, din care 3 cu cetatenie belgiana si cu CI romanesti expirate, vor sa renunte in favoarea celui de-al patrulea la casa parinteasca, cu mama in viata. nu se poate interpreta n sensul de "mputernicire simpl sau procur notarial". Ion Mihalache 26-28, Bucureti, Sector 1. ce acte ami trebuie va multumesc .. Da, este chiar recomandat dac v aflai n strintate s facei procura la consulatul Romniei i nu la un notar strin. S-a cerut autentificarea prezentului nscris. V mulumesc. Sunt moldoveanca. Ar putea sa ma treaca tara si a ramane acolo daca ei vor sa ii dea procura? judiciare, respectiv s ncheie unul sau mai multe acte juridice n numele su. Dac era suficient o mputernicire sub semntur privat, nu s-ar mai fi fcut referire la cea notarial. Sftuim persoanele care au nevoie de serviciile notarilor publici romni s viziteze website-ul Uniunii Nationale a Notarilor Publici din Romnia pentru informaii cu privire la servicii, taxe i adresele birourilor notariale. Despre webinarii Vrau sa fac procura la copil casa plec in Romania o vrau pe 3 ani casa pot sa merg unde vriau eu si tiptcalatorie. De asemenea, mandantul (cel care a fcut mputernicirea) poate revoca oricnd procura. Cetenii americani pot sta n Romnia fr viza timp de maxim 90 de zile n orice perioada de 180 de zile. Deci exist si se poate! Copropietarii unei pasuni am dat procura de administrare in 2008 lui X .in 2012 X a decedat .in cazul unui litigiu aferent anului 2009 fiecare copropietar va formula actiune ? Conform legii, asiguratii pot fi cetateni romani, cetateni ai altor state sau apatrizi, pe perioada in care au, conform legii, domiciliul sau resedinta in Romania (art.4), iar stagiul de cotizare este constituit din perioada in care persoanele au platit contributii de asigurari sociale in sistemul public din Romania, precum si in alte tari, in . Poate mama sami faca buletinul daca o imputernicesc? pentru sentinta legalizata de imputernicire scoatere minor afara din romania, actul trebuie tradus si legalizat? Va mulumesc frumis. Buna ziua! Cel mai simplu este s o facei la consulat, dar poate fi recunoscut i procura autentificat de un notar german dac este tradus, apostilat i nscris n RNNEPR. Buna, sunt in Italia si mi-a expirat buletinu dar am pasaportul valabil. Alt soluie este s fac, tot la notariat, o procur special din care s reias c mama dvs. (El nu are cetatenie de neamt).Sau imi poate da procura ca sa semnez eu in locul lui? Pentru a obtine o procura sau o declaratie, care sa fie corect intocmita, folosibila in Romania, cea mai buna solutie este sa va adresati Ambasadei sau Consulatului Romaniei in tara respectiva, daca timpul si locatia va permit. Reinei c ambasada nu poate autentifica documente academice. Vedei aici un model: Buna as vrea sa va intreb si eu daca eu am cumparat o casa in rom iar eu stateam cu o fata nu eram casatoriti .dupa ce eu al cumparat casa fata a fost plecata in rom si a facut o procura pe numele tatalui meu vitreg fara sa stiu eu sau tata iar dupa un timp ma dat in judecata s a castigat Casa jumate din casa eu am facut un inprumut in sp ca sa pot sa cumpar aceasta casa iar ia a spus ca a platit la casa dar nu a platit ca bani iam luat din banca pe numele meu .as vrea sa stiu daca este legal ce a facut ia. Imi cere fara sa fi facut vreo procura sa-i platesc pentru niste traduceri ale actelor niste bani, pe care n-as vrea sa-i pierd in cazul in care se razgandeste. Buna! Vei putea aduga cereri noi pe msur ce vor fi soluionate cererile existente. Bun .doresc o procur pentru a putea cltori i a face acte . Numai in cazul in care mergeti la Ambasada Romaniei atunci nu va mai trebuie apostila. La aceast ntrebare s-a mai rspuns aici: Buna! poate da aceast declaraie i la consulatul Romniei din ara n care se afl i s vi-o trimit n ar prin pot sau curier. Trimite-ne detaliile de contact: numr de telefon i adresa din Marea Britanie. Buna ziua am o situatie mai speciala mama mea este imobilizata la pat si imi trebuie procura pentru a putea rezolva situatia ei pentru a putea iesii la pensie plus alte sarcini.Cum procedez?Va rog sa ma ajutati cu mai multe informatii.Va multumesc. procura juridica trebuie comunicata si partii adverse? .AS DORII SA VA INTREB DACA SOTUL IMI FACE O PROCURA DIN ITALIA,EU POT FACE IN ROMANIA O DECLARATIE IN NUMELE SAU CA E DE ACORD SA IES CU COPILUL DIN TARA(AVEM ACTE DE REZIDENTI IN ITALIA INCLUSIV COPILUL)SI CE FEL DE PROCURA IMI TREB CA SA AM DREPT DE SEMNATURA IN LOCUL LUI(TREB SA SCHIMB SI PASAPORTUL COPILULUI)VA MULTUMESC. Modele acte www.modele-acte.ro Utilizator: * Parola: * Ai uitat parola? de identificare (copie de pe cartea dvs. Ca imputernicit, pot imputernici la randul meu pe altcineva ? Chiar dac el nu urmeaz a contracta pentru sine, ci pentru altul, mandatarul trebuie s exprime o voin liber i contient, deoarece nu este un simplu mesager al crui rol se rezum la a transmite voina stpnului su. Nu semnai documentul n avans. Multumesc mult pentru raspuns! Ca s evitai orice eventual ateptare la sediul biroului nostru, v recomandm s v programai n prealabil la numerele afiate pe site sau prin e-mail. Este necesara apostila pe o procura emisa in Spania? Procura falsa. Am nascut in 2020 un bieel eu cu tatl copilului nu sunt cununuata,eu triesc n Germania, copilu este pe numele meu,ntrebarea mea este: mai am nevoie de mputernicire de la tatl,dac copilu e pe numele meusi daca imi trebuie ce pot sa fac sa numai depind de el,gen sa imi semneze pt copil ori decate ori vreau sa merg cu el undeva! Actul prin care se face dovada detinerii spatiului locativ (contract de cumparare sau contract de inchiriere) 4. As dori sa stiu daca exista procura speciala pentru ridicare ajutor inmormantare, pt firme de pompe funebre. Persoana mputernicit prin procur notarial special poate doar s ridice paaportul, dup ce solicitantul paaportului a depus personal actele pentru eliberarea lui. nu efectueaz servicii de notarizare la distan. a fi folosita in Romania are nevoie de apostila. ): daca am pasaportul si buletinul expirat si sunt in spania pot sa imputernicesc pe cineva sa m-i le scoata din Romania ? Exist posibilitatea revocrii acordului pentru ca delcaraia s nu mai produc efecte pe viitor. Acte necesare Buna ziua..Am nevoie de o procura de repunere pe rol si una prin care sa pot vinde un teren forestier ,sau poate fi valabil o singura procura ptr ambele probleme ? Nu te costa nimic sa alegi un notar bun.Te poate costa mai mult daca nu alegi un notar bun. De exemplu: ridicare pensie, eliberare paaport sau carte de identitate, operaiuni bancare, nfiinare societate la Registrului Comerului, procur SPV-ANAF pentru contabil etc. Daca mi am schimbat numele , pt ca m am recasatorit, pot sa mai folosesc procura , care este valabila , pe 3 ani si nu exista partaj intre mine si fostul sot si nici obiectii din partea lui? v transfer dreptul de proprietate asupra apartamentului fr s v solicite un pre n schimb, trebuie s facei un. V mulumesc i v doresc s continuai la fel! Pentru amnunte, vedei acest articol: Buna seara locuiesc in Germania si doresc sa cumpar un apartament in tara, nu pot sa ajung pentru semnarea actului de vanzare cumparare.Intrebarea mea,este pot sa fac o procura la un notar in Germania si daca este recunoscuta in Romania . Vizite i reziden. Vedei mai multe exemple i modele de procuri aici: modele de procuri. faceti procura cu termen de valabilitate mare, aici in tara trebuie tradusa si trecut pe la notar si gata. Certificatul de productor constituie actul doveditor al provenienei produselor i doar n baza acestuia pot fi vndute produsele n piee, trguri, oboare sau n alte locuri stabilite de consiliile locale, deci nu i n baza unei procuri (vedei art. notari.pro/procura/procura-reprezentare-succesiune, notari.pro/procura/care-este-valabilitatea-unei-procuri-sau-imputerniciri-notariale, notari.pro/procura/procura-cumparare-imobil-apartament-casa-teren, notari.pro/declaratie/acord-parinte-plecare-minor-in-strainatate, notari.pro/procura/ce-diferente-sunt-intre-procura-speciala-si-procura-generala, notari.pro/procura/donatie-imobil-apartament-casa-teren, o declaraie notarial de revocare a procurii, Declaraie acord printe pt. Contractul de vnzare-cumprare al unui teren este valabil doar autentificat la notariat. Contractul se face pe numele dvs., al mandantului, n contract nepotul va aprea doar ca reprezentant. Dar daca nu mai am legatura cu nimeni in tara pe numele cui pot face procura?pot face pt un notar? Prezentai paaportul sau un alt act de identitate cu fotografie, i confirmarea programrii (daca ai putut imprima pagina de confirmare) angajailor de la biroul de securitate aflai la intrare. Da, putei s i trimitei declaraia prin pot sau curier. Actul de vnzare "scris de mn" este nul absolut. Doresc sa tiu cum obin o procura pentru ridicarea certificatului de cstorie i I procura ,separata,De ridicare a dovezii de celibat de la evidenta populaiei. Unde poate merge pentru a obtine procura repede si la un pret cat ma scazut? Multumesc, Buna ziua mputernicire pt a ma reprograma la traseul examen auto ?multumesc. Putei de asemenea lua n consideraie Remote Online Notarization (RON) ca o resurs alternativ. Si traduc aici si legalizez aici , actul trimis de sora mea . Ofierul consular consider c documentul ar putea fi folosit pentru un scop ilegal, nepotrivit sau potrivnic intereselor Statelor Unite. este de preferat sa ai un document la mana ca ai primit masina, altfel risti sa fii banuit de furt. Locuiesc i lucrez in Irlanda.Am buletinul expirat.Voi veni n Romania i a vrea s fac o procur fac o procur mamei mele sa mi ridice nite drepturi bneti.Pot s fac procura legitimandu m cu paaportul? Eu am procur de la sora mea pentru a vinde un imobil aflat in coproprietate. Procura nceteaz prin moartea mandantului sau a mandatarului (Articolul 2030, litera c) din Noul Cod Civil), Buna ziua vreau sa fac o procura pe nepotul meu pentru dezbatere mostenire si acceptare a acesteia .intrebarea mea este daca cu aceasta procura piate vinde un terendin mostenire ue locuiesc in strainatate si nu stiu cum trebuie formulata o astfel de procura sau trebuie 2procuri u a pt succesiyne si una pt vanzare? Am facut procura pentru copil timp de 3 ani si nu mai sunt lasat sa mi vad copilul pot face ceva ? am patimit destule cu procurilesi inca mai patimesc, ma numesc matei maria magdalena si stau in spania ,am o fetita in varsta de 3 ani si as vrea sa merg in romania la inceputul lui august si sa ma intorc la inceputul lui septembrie 2014.nu am fost casatorita iar tatal copilului este in puscarie.eu am custodia fetitei as vrea sa stiu exact de ce acte am nevoie ca sa pot lua copilul cu mine in romania.fetita are pasaport romanesc dar cu resedinta in spania,are certificat de nastere romanesc toate acestea facute la ambasada roamneasca din bilbao!multumesc, Ce inseamna ca aveti custodie in opinia dvs. Sarumanavreau sa fac si eu so imputarnicesc pe o sora de a mea .pt a cumpara o casa de la mama mea ..Eu sunt casatorita cu un Spaniol. IN ACEST CAZ CE ANUME TREBUIE SA FAC PENTRU A ANULA ACEASTA PROCURA INCHEIATA LA NOTAR ? va deranjez cu o intrebare. Dup ce face procura la consulat, poate s vi-o trimit prin pot sau printr-un serviciu de curierat. Exist posibilitatea ca notarul public s se deplaseze la spital. Buna ziua. 5 din Legea nr. Putei trimite actele necesare online prin e-mail [email protected] sau Whatsapp la numrul 0724379450 i s venii la notariat doar pentru a semna i ridica declaraia. Multumesc anticipat! Ion Mihalache 26-28, Bucureti, Sector 1, zona Piaa Victoriei. n acest cazu sunt necesare dou procuri speciale: Dac suntei cetean romn domiciliat n Romnia, putei face procura doar n baza crii de identitate, a crii de identitate provizorie sau a buletinul de identitate. Multumesc, Buna ziua, locuiesc in Leicester, Marea Britanie si as avea nevoie de o procura ca mama mea sa poata sa imi ridice buletinul in Romania. mama este in italia , mie imi expira buletinul iar mama este propietara. Tipul documentului de cltorie este obligatoriu! Emailul trebuie s conin numele dumneavoastr, numrul de telefon i numrul paaportului sau al actului de identitate. Procura reprezint materializarea unui mandat. Sora mea traieste in austria , am nevoie de imputernicire ptr succesiune dupa tatal nostru in Romania , unde trebuie sa mearga sa faca o imputernicere autentica ? va rog sa imi spune-ti daca poate sa faca inputernicire pentru mine ca sa-i pot face eu actele. n Statele Unite, rolul i competenele funciei de notar public (notary public) difer foarte mult de cele din Romnia sau alte state membre. divortul s a pronuntat in romania.eu nu mai am legatura cu nimeni in tara. Eu sunt tot in Germania si te-as sfatui sa mergi sa inscrii casatoria la Consulat. Acesta este website-ul oficial al Ambasadei SUA n Romnia. Buna ziua as dori si io o informatie as vrea sa fac o declaratie Ca' nu am locuinta si Ca' imputernicesc pe mama mea .cat ma costa si daca e posibil sa vin azi, Buna sera cum se poate face o procura in care sa fiu reprezentat de o alta persona in tot. - coninutul ntrebrii este public i asociat de numele tu de utilizator al avocatnet.ro Respingere de catre autoritatile din Romania a procurii incheiate in SUA - Rspunsuri Avocatnet.ro Discuie deschis n Paapoarte, cri de identitate, acte de stare civil - formaliti, obinere, probleme Respingere de catre autoritatile din Romania a procurii incheiate in SUA global_bystander Utilizator 10:29, 5 Mai 2018 Buna ziua, Buna ziua, se poate face o procura on line pentru a insotii minori din Romania in Spania? Mi s-a comunicat la un notariat ca daca pasaportul este din Romania nu se poate face procura pentru a mi se ridicxa buletinul,eu trebuind sa plec urgent din tara la locul de munca in strainatate,buletinul nu i-a fost emis de 3 saptamani. Pentru informatii detaliate despre celelalte programe cofinantate de Uniunea Europeana, va invitam sa vizitati www.fonduri-ue.ro Detalii: Despre eliberarea duplicatului n locul originalului actului notarial. cat dureaza o procura de la data semnari cate zileee. Este necesar autentificarea acestei procuri la un cabinet notarial din Romnia sau la Consulat. Obiectul procurii. Se poate ca tatal meu sa fie imputernicit pentru amandoi, sa facem o singura procura? M-am casatorit ,acum 2 saptamani ,iar buletinul nu mi l-am schimbat inca.Acum vrem sa cumparam un apartament,si as vrea sa stiu daca pe baza contractului de vanzare-cumparare al apartamentului,imi pot schimba buletinul (asta ca sa nu astept dupa CF ). Obiectul procurii trebuie s fie determinat, posibil i licit. m putei ajuta, Buna ziua , ma intereseaza o procura de succesiune dar nu sut in tara . Home Procura nceteaz n termenul prevzut de pri. Alegei procura dorit din list pentru a vedea un model pentru tipul respectiv de mputernicire i, dup caz, alte acte necesare fa de cele enumerate mai sus. De asemenea, actele juridice cu caracter strict personal (intuitu personae) nu pot fi efectuate de ctre mandatar. ns, dac este vorba de imobilul motenit, mama dvs. Pe avocatnet.ro gseti mii de consultani, din diferite domenii, pe care i poi contacta direct. Ai atins numrul maxim de cereri n lucru! Se considera ca amandoi ati contribuit in mod egal la cumpararea casei. am o prietena care e in Italia de cativa ani si ii expira pasaportul, poate sa vina in Romania sa isi depuna cerere pentru schimbarea pasaportului insa nu poate ramane pana la eliberarea lui, as vrea sa stiu daca as putea sa ii ridic eu pasaportul cand e gata. - prin postarea acestei ntrebri declari c ai citit i eti de acord cu Regulamentul Forumului. Bncile din Statele Unite sau fondurile mutuale cer des garantarea semnturilor. Dac dai declaraia la consulatul Romniei din Italia i nu la un notar italian, aceasta nu va trebui tradus/apostilat. Putei fi identificat cu cartea de identitate provizorie sau, dac avei domiciliul n strintate, cu paaportul n care este menionat domiciliul. Certificatul de nastere 2. Conform art. Condiii de ieire din ar pentru cetenii romni minori Condiii de ieire din ar pentru cetenii romni minori Cetenii romni minori pot cltori n strintate n baza documentului de cltorie individual valabil - paaport sau carte de identitate (minori peste 14 ani) numai nsoii, cu acordul prinilor ori al reprezentanilor legali. Echipele care s-au luptat pentru premiul de 30.000 de euro au fost Ctlin Bordea alturi de Nelu Cortea i cea format din Andreea Blan i Andreea Antonescu. Procura nceteaz n termenul prevzut de pri. Atenie, dac facei mputernicirea la un notar strin aceasta trebuie att tradus ct i apostilat, dac este vorba de un notar dintr-un stat semnatar al Conveniei de la Haga, sau supralegalizat, n cazul actului emis de un notar dintr-un stat care nu este semnatar al Conveniei. se pot identifica, att la notariat ct i la consulat, i cu documentul de identitate sau paaportul, emis de statul aparintor. Buna ziua.locuiesc in Spania i am nevoie de o procura pentru fica mea care este in Romania pentru schimbarea numelui dup cstorie menionez c rmne acelai domiciliu care l are n buletinul tiat de persoana care a oficiat cstoria.Mai e necesara procura? 10), Redobndirea ceteniei romne - pentru persoanele care au fost ceteni romni, dar au pierdut cetenia romn din motive neimputabile lor sau crora aceast cetenie le-a fost ridicat fr voia lor, precum i descendenii acestora pn la gradul III (conform Art.11), Modificarea opiunii de domiciliu - nainte de aprobarea solicitrii de redobndire, Acordarea ceteniei romne articol 8, indice 1, Depunerea jurmntului de credin la Consulat, Depunerea jurmntului de credin la Autoritatea Naional pentru Cetenie, Eliberarea duplicatului certificatului de cetenie romn, Dobndirea ceteniei romne pentru minori (dac printele a obinut cetenia romn cf art.10), Dobndirea ceteniei romne pentru minori (dac printele a obinut cetenia romn cf art.11), Dobndirea ceteniei romne pentru minori (dac printele a obinut cetenia romn cf art.8 indice 1), Eliberarea certificatului de cetenie romn minorilor (pentru cererile de redobndire depuse ulterior dobndirii ceteniei romne de ctre prini), Verificarea statutului juridic n raportul cu statul romn, Transcriere certificat de natere strin n registrele de stare civil romne, nregistrarea (oficierea) cstoriei la misiunea diplomatic/ oficiul consular, Transcriere certificat de cstorie strin n registrele de stare civil romne, Transcriere certificat de deces strin n registrele de stare civil romne, nscriere de meniuni privind modificrile intervenite n statutul civil n strintate, Eliberarea duplicatelor actelor autentice la o dat ulterioar autentificrii acestora, Convenie de alegere a legii aplicabile regimului matrimonial, Supralegalizarea de ctre consulat a sigiliilor i semnturilor de pe acte oficiale, Legalizarea semnturilor de pe nscrisuri sub semntur privat, Legalizarea semnturii unui traductor autorizat de Ministerul Justiiei romn, Efectuarea i legalizarea de traduceri de ctre consulat, Certificarea c o anumit persoan se afl ntr-un anumit loc, Certificarea faptului c o anumit persoan s-a prezentat n urma unei notificri sau somaii la o anumit zi i or la sediul misiunii diplomatice/oficiului consular, Certificarea modificrilor survenite n rolul de echipaj al navelor, inclusiv schimbarea comandantului de nav, Eliberare duplicat din arhiva misiunii diplomatice altele dect cele autentice, Eliberarea unui certificat de cutum/ de legislaie, Primirea n depozit a nscrisurilor i documentelor, Verificarea n registrele notariale CNARNN, nregistrarea i vizarea protestului de mare, a jurnalului de bord i a jurnalului de maini, Eliberarea permisului provizoriu de naionalitate, pentru navele construite n strintate, achiziionate sau crora li se schimb clasa, Eliberare copie/extras de pe actele aflate in arhiva misiunii diplomatice, Duplicat al certificatelor de stare civil ( certificat de natere, cstorie, deces), Extras multilingv dup actele de stare civil (act de natere, cstorie, deces), Adeverin de stare civil (anexa nr.9 la Metodologia cu privire la aplicarea unitar a dispoziiilor n materie de stare civil HG 64/2011), Verificarea autenticitii permisului de conducere, Apostilare/Supralegalizare prin intermediul consulatului, Documente solicitate de autoritile locale, Formular standard multilingv emis n baza Regulamentului (UE) nr.2016/1191.

Jobs That Will Pick You Up For Work, Signs A Leo Woman Is Done With You, Articles P